כל המידע על

אמצעי מניעה

אם את כבר אמא לשלושה ילדים והחלטת שאת רוצה פסק זמן, אם את נערה שמתחילה לקיים את יחסי המין הראשונים שלה, את אם רוצה להישמר מפני מחלות מין או פשוט למנוע היריון, הגעת למקום הנכון.

אמצעי מניעה, כשמו כן הוא, במטרתו, מאפשר יכולת הגנה מפני שתי סיבות עיקריות: היריון בלתי רצוי או הדבקות במחלות מין.

כיום, קיים מגוון רחב של אמצעי מניעה שונים הניתנים על ידי רופא נשים תוך התחשבות בגורמים שונים כמו גיל, מצב בריאותי, רגישויות, ניהול אורח חיים (עישון) והתאמתם לאמצעי מניעה היעיל ביותר.

הידעתם?

למרות שרוב אמצעי המניעה פותחו לנשים, גם לגברים יש מבחר לא מבוטל. פרט לקונדום ישנו קוטל הזרע וכמובן, קשירת צינורית הזרע.

אמצעי מניעה
אמצעי מניעה

אמצעי מניעה ומחלות מין

אמצעי מניעה, ובעיקר הקונדום עוזרים להגן נגד רוב מחלות המין הקיימות ונגד הריונות לא רצויים

מה חשוב לדעת

אמצעי מניעה

מה חשוב לדעת ?

  • אמצעי מניעה, מכל סוג שהם, אינם מהווים הגנה של כ- 100%.
  • בכל אמצעי מניעה קיימות תופעות לוואי שיכולות להשפיע על כל מטופלת באופן אינדיבידואלי.
  • החיים אכן דינאמיים וכך גם גופנו, לכן, לא תמיד אמצעי מניעה שבהם את כבר משתמשת, יתאימו באופן חד משמעי למשך תקופה ארוכה.

אז מה עושים?

ובכן, עלייך להיות קשובה קודם כל לעצמך ולתחושות הגוף שלך. עלייך להבחין האם תופעות הלוואי או החסרונות של אמצעי המניעה בו את משתמשת נסבלים עבורך ואת מסוגלת לספוג אותם לאור יתרונותיו הרבים, או שמא תופעות הלוואי בלתי נסבלות ועולות פי כמה על פני יתרונות האמצעי.

סוגים

אילו אמצעי מניעה קיימים

גלולות –  הגלולות מכילות הורמוני פרוגסטרון ואסטרוגן במינונים שונים לכל גלולה, חלקן מכילות רק את הורמון הפרוגסטרון וחלקן רק את הורמון האסטרוגן המתאימות עצמן למגוון נשים במצבים גופניים שונים.  

לא לכל הנשים אמצעי זה יעיל. לנשים בעלות משקל עודף, נשים מעשנות מעל גיל 35, נשים הסובלות ממיגרנה ובעיות בזרימת הדם או אלו שנוטלות תרופות מסוימות או נמצאות במצב בריאותי מסוים, יחשפו לאופציות אחרות כגון התקן תוך רחמי, דיאפרגמה, קונדום או כובעון, כל מטופלת כמובן בהתאם למצבה האישי. הגלולה אינה מועילה במניעת הדבקה במחלת מין.

התקן תוך רחמי התקן תוך רחמי הוא גוף המוחדר לרחם האישה על ידי רופא. ההתקן קיים בשני סוגים, התקן המכיל נחושת והתקן המכיל פרוגסטרון. שני ההתקנים מקדשים את אותה המטרה ומפריעים לתנועת הזרע והפריית הביצית. במקרה של התקן תוך רחמי המכיל נחושת, נעשית פעילות מקומית ברחם האישה, לעומת התקן תוך רחמי המכיל פרוגסטרון (הורמון), המופרש אל הרחם ומשם אל הדם. גם כאן, קיימות תופעות לוואי לכל התקן מסוגו והן אינן מגינות מפני מחלות מין.

דיאפרגמה– הדיאפרגמה הינה אמצעי מניעה הנכלל תחת כותרת אמצעי מניעה חוצצים, הכוללת ביניהם גם את הקונדום ואת קוטל הזרע.

הדיאפרגמה גם היא גוף הנראה ככיפה עגולה מגומי בקוטר משתנה של 5-9 ס"מ, המוחדר אל רחם המטופלת דרך הנרתיק. הדיאפרגמה מוחדרת על ידי המטופלת באופן עצמאי בדרך כלל לפני קיום יחסים והיא בעצם מונעת את כניסת הזרע אל הרחם. בכדי לשפר את יעילותה, יש להוסיף קוטל זרע ולשהות כך עד 8 שעות לאחר קיום היחסים.

הדיאפרגמה ניתנת לשימוש חוזר ע"י שטיפתה לאחר קיום היחסים והחזרתה לאריזה. כמו כן, גם כאן השפעתה הינה מקומית והיא אינה מגינה מפני מחלות מין.

מדבקה- מדבקה הינה אמצעי מניעה המבוסס על הורמונים. המדבקה הינה חיצונית ומודבקת על העור ומפרישה הורמונים החודרים אל מערכת הדם. המדבקה משמת עבור תקופה ממושכת, ויש להחליפה מדי שבוע. אינה מגינה מפני מחלות מין.

איך בוחרים

איך בוחרים את מה שנכון עבורי?

קיימים אמצעי מניעה נוספים, חלקם גם לשימוש מיידי וללא הכרח במרשם רופא כמו קונדום לגברים וספוגית לנשים, שיכולים למנוע היריון לא רצוני ובמקרה של קונדום גם מניעת מחלות מין.

איך בוחרים אמצעי מניעה?

ובכן, אמצעי מניעה הן מצרך חשוב מאוד בעבור אלו שיודעות שאינן מתכננות היריון קרוב או בעבור אלו שיודעים כי חיי המין שלהם סוערים ומגוונים וכדאי להישמר מפני מחלות מין.

כמובן שבחירת אמצעי מניעה הנכון עבורכן תשולב עם ייעוץ של רופא/ת נשים או רופא המשפחה, ועל ידי היכרות עם עצמכם.

חשוב אם כך להכיר באופציות הרבות הקיימות בשוק ולדעת את יתרונותיהן וחסרונותיהן בהתאמה אל גופנו.

כמו כן, חשוב שנשאל את עצמנו את השאלות הנכונות ונהיה כנים עם עצמנו. האם יש לנו מספיק מידע על אמצעי מניעה זה, האם אהיה מסוגלת לקחת בקביעות את הגלולה בכל יום? האם אני מספיק בקיאה ומודעת לתופעות שעלולות להגיע?

יש להיות ערים למצבנו ולדעת מה נכון עבורנו ומה פחות, וכן, לא פחות חשוב מהו השימוש באמצעי מניעה לאור פעילותנו ומטרתנו.